Ponad 300 gości szczelnie wypełniło salę szkoły w Szczytnikach w ostatnią sobotę listopada, na specjalnym „Koncercie Jesiennym z podziękowaniem…”.

To już kolejna edycja takiego koncertu, który organizatorzy i gospodarze tegorocznych Dożynek dedykują i którym  pragną podziękować wszystkim sponsorom, pracującym i osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych. W sierpniu wszyscy zaproszeni pracowali, wsparli finansowo to najważniejsze gminne wydarzenie, a teraz w listopadzie mogli sobie wygodnie zasiąść na widowni i obejrzeć program artystyczny specjalnie dla nich przygotowany.

Spotkanie rozpoczęło się od koncertu Orkiestry Dętej  OSP w Iwanowicach pod dyrekcją kapelmistrza Adriana Militowskiego. I Orkiestra po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła widownię odmłodzonym składem, doborem repertuaru, który nie od razu kojarzy nam się z tradycyjną orkiestra dętą, a pozwala nam na przykład poznać interpretację muzyczną utworów znanych z rozgłośni radiowych, czy list przebojów. Do tego moc, energia i radość grania. Po prostu przebojowa Orkiestra z naszej gminy.

Po pierwszej części muzycznej przyszedł czas na słowne podziękowania, jakie skierowali do zgromadzonych gości najpierw Starościna i Starosta Dożynek odpowiednio- Kinga Piontczak i Marek Chojnacki, a następnie już szczegółowo dziękując wszystkim zaangażowanym i wymieniając wszystkich tegorocznych sponsorów, swoje podziękowania przekazał Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht.

Trzeba tutaj przyznać, że ten sobotni wieczór był bardzo pracowity dla Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy, a to za sprawą trzech niesamowitych dziewczyn- animatorek estradowych z grupy „Dziołchy z Podhala”, które zaangażowały obu Panów, jak i pozostałych gości do wspólnych zabaw, konkursów, ale także co wielu mile zaskoczyło do odtańczenia wspólnie na parkiecie tradycyjnego polskiego poloneza. A z pewnością wielu z tańczących nie miało takiej okazji od czasów własnej matury. Wszyscy jednak doskonale pamiętali kroki, tworzyli figury i układy taneczne. Brawo dla publiczności.

Po niesamowitych i owacyjnie żegnanych wspomnianych trzech dziewczynach z grupy „Dzołchy z Podhala”, które nikomu nie odpuściły, by choć na chwilę zaangażować do wspólnej zabawy, o czym przekonał się także jeden z naszych dożynkowych sponsorów – współwłaściciel firmy EKO z Kalisza, na scenie zagościła dobrze wszystkim znana Kapela Biesiadna Dysonans i także swoim muzycznym repertuarem porwała zgromadzonych do odłożenia krzeseł na bok i wspólnej zabawy tanecznej. I tutaj należą się Kapeli specjlane podziękowania za koncert  bowiem jeszcze dwa dni wcześniej muzycy byli zmuszeni odwołać występ z powodu licznych przeziębień w grupie, ale czegóż się  nie robi dla własnej publiczności w Szczytnikach. Muzycy zaaplikowali sobie sporą dawkę leków i w sobotę doskonale dali radę ku uciesze zgromadzonych.

Ukoronowaniem koncertu był występ Anny Żebrowskiej, artystki, która od wielu lat estradowo przypomina nam największe przeboje Anny Jantar i Ireny Jarockiej. I bez wątpienia trzeba przyznać, że robi to wyśmienicie, obdarzona pięknym głosem, czystym wokalem, w imagu scenicznym do złudzenia przypominającym Annę Jantar, artystka przeniosła nas w świat lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych, gdy wszyscy śpiewaliśmy przeboje obu artystek słysząc je w telewizji, czy też w radiu. I także w Szczytnikach 26 listopada 2022 roku cała sala śpiewała wspólnie z Anną Żebrowską Motylem jestem, Kawiarenki, Staruszek czas, Nic nie może wiecznie trwać itp. Piękny koncert i sceniczne przeniesienie w czasie.

Ale i takie koncerty się kończą, i tak po wspólnym śpiewaniu kilkunastu przebojów Anny Jantar i Ireny Jarockiej spełniona duchowo, ale spragniona widownia naszych gości została zaproszona na poczęstunek przygotowany przez KGW w Niemieckiej Wsi. Była więc kawa i herbata, ale przede wszystkim były przepyszne wypieki własnoręcznie przygotowane przez Panie z KGW.

Za te wypieki bardzo dziękują organizatorzy koncertu Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht oraz Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach. Dziękujemy także Dyrekcji i pracownikom szkoły w Szczytnikach za użyczenie i przygotowanie sali.

A kolejne Dożynki Gminno - Parafialne w Szczytnikach już 20 sierpnia 2023r. Zapraszamy.

Mariusz Janiak