15 sierpnia 2019 roku przy remizie strażackiej w Kuczewoli odbyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej Kuczewola i gminny Dzień Strażaka.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Członek Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych R. P. Druh Zbigniew Serbiak, Prezes PFRON-u Marlena Maląg, Radny Powiatu Kaliskiego Druh Benedykt Owczarek, Radna Powiatu kaliskiego Alicja Skrzybalska,  Komendant Miejskiej Komendy PSP Sławomir Kotoński, Proboszcz Parafii Iwanowice Paweł Jabłoński wraz z księdzem prefektem Witoldem Dolnym, Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht,  delegacje OSP z gminy Szczytniki oraz delegacje sąsiednich gmin, radni Gminy Szczytniki. Specjalnymi gośćmi była delegacja OSP Sokolniki z województwa podkarpackiego, którą Gmina Szczytniki  w 2010 roku wspierała w trakcie powodzi, co zaowocowało wieloletnią  przyjaźnią.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pododdziałów strażackich ze sztandarami na plac apelowy, gdzie odprawiono mszę polową,  celebrowaną  przez   Powiatowego Kapelana Ochotniczej Straży Pożarnej  R. P. księdza kanonika Pawła Jabłońskiego.

Po mszy św. odbyło się odznaczenie strażaków .  Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie: H. Zimny, M. Grandyberg, R. Wietrzk;  srebrne: J. Bąkowski, L. Janiak, I. Wietrzyk, W. Łazarek, R. Skowroński, J. Młynek, M. Świątek, P. Marucha, R. Kaczmarek;  brązowe:  A. Olszewski, P. Pabiszczak, J. Kudaś, R. Grandyberg, A. Mania,  a odznaki  ?strażak wzorowy?  otrzymali : A. Majas, P. Karczewski, P.Zimny, K. Łazarek, E. Celer, K. Zimny, M. Marchwacki, A. Zimny, R. Owczarek, K. Zieliński, M. Łodziński.

Następnie głos zabrali  zaproszeni goście, którzy w krótkich wystąpieniach podkreślili  zaszczytną służbę i wzorową postawę strażaków ochotników oraz pogratulowali odznaczonym.

Z okazji obchodów Dnia Strażaka miejscowe dzieci (Z. Juszczak, M. Zimna, M. Kuświk i A. Dymarczyk) przedstawiły tematyczną  inscenizację ,  a S. Figiel wystąpiła ze swoim repertuarem wokalnym. Część oficjalna zakończyła się uroczystą odprawą i przemarszem pododdziałów OSP.

Niezwykle gościnni  gospodarze przygotowali  wiele atrakcji dla przybyłych gości -  odbył się koncert Orkiestry Dętej przy OSP Iwanowice uświetniony pokazem tanecznym marżonetek, wystąpiła kapela biesiadna ?Złote Kłosy? oraz  zespół muzyczny z Kuczewoli w składzie B., J. Celer, S. Figiel i M. Zimny. Goście mogli posmakować  wypieków, grochówki oraz smakołyków z grilla przygotowanych przez lokalną społeczność (zwłaszcza  panie z KGW Kuczewola oraz strażaków).  Licznie zgromadzonej publiczności czas  umilał zespół ?Dysonans?, zaś w porze wieczornej uczestników porwał do tańca DJ Eniu, który grał aż do zakończenia imprezy.

Inauguracja 100-lecia OSP Kuczewola zmotywowała lokalną społeczność , a przede wszystkim strażaków, by pod bacznym okiem władz wsi - sołtysa J. Szczęsnej i radnej K. Wąsik oraz byłego radnego P. Szczepaniaka i byłego sołtysa J. Majasa wyremontowali  salę OSP. Dzięki dofinansowaniu  z  budżetu  Gminy oraz prywatnym darczyńcom przeprowadzono ogromną inwestycję. Przebudowano klatkę schodową wewnątrz budynku wykorzystując powierzchnię do powiększenia kuchni oraz wygospodarowania pomieszczenia na chłodnię, wymieniono dach, okna, drzwi, położono glazurę, zamontowano poręcze przy schodach, przygotowano plac defiladowy , na którym położono kostkę brukową, utwardzono teren przed strażnicą i postawiono nowe ogrodzenie.

Integracja lokalnej  społeczności, trud i wysiłek  włożony w odnowienie sali OSP oraz przygotowanie uroczystości  jednoznacznie podkreślają,  jak istotną rolę odgrywa jednostka strażacka  w Kuczewoli  mogąca  poszczycić się tak wspaniałą , stuletnią tradycją.

Taka uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie życzliwość władz gminnych i licznych sponsorów oraz zaangażowanie społeczeństwa, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również  wszystkim mieszkańcom i każdemu z osobna za zaangażowanie, bezinteresowną pomoc, wsparcie i życzliwość.

Marlena Zimna