Festiwal Gminnych Orkiestr Dętych realizowany w Gminie Szczytniki staje się cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy orkiestrami i międzypokoleniowych spotkań muzyków. Festiwal nie ma charakteru konkursu. Przybyłe orkiestry nie rywalizują ze sobą tylko wspólnie przeżywają miłe chwile i prezentują swój dorobek artystyczny, ukazując jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych. Organizatorami są dwie orkiestry istniejące w gminie Szczytniki: Orkiestra Dęta OSP Iwanowice, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Stawie, Urząd Gminy w Szczytnikach oraz GOK w Szczytnikach, a pomysłodawcami całegoprzedsięwzięcia: Jan Cichy ? kapelmistrz orkiestry w Stawie, trębacz orkiestry z Iwanowic oraz Zbigniew Solarek- basita z orkiestry z Iwanowic.

I Festiwal Gminny Orkiestr Dętych odbył się we wrześniu 2018 roku w Stawie. W niedzielę 15 września 2019 roku odbył się II Gminny Festiwal Orkiestr Dętych, tym razem w Szczytnikach. Orkiestry z Iwanowic, Stawu, Godziesz Wielkich oraz z Kościelnej Wsi spotkały się w Parku w Szczytnikach. Festiwal rozpoczął się od uroczystej defilady, w której orkiestry zaprezentowały się w utworze marszowym a następnie wspólnie wykonały dwa utwory. Koncerty dla zaproszonych gości oraz zgromadzonej publiczności zainicjowała Orkiestra Dęta OSP Iwanowice pod batutą Pawła Janiaka, wspólnie z Mażoretkami pod kierownictwem Arlety Piotrowskiej, następnie mogliśmy wysłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Godziesz Wielkich pod batutą Marka Kubery, po niej wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Kościelna Wieś pod batutą Marcina Wieczorka, a na koniec zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Stawie, którą dyryguje Jan Cichy

Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności, a orkiestry otrzymały okolicznościowe puchary. W następnym roku spotkamy się na festiwalu w Iwanowicach.

Festiwal został sfinansowany z budżetu Gminy Szczytniki oraz GOK w Szczytnikach. Organizatorzy składają również serdecznie podziękowania KGW z Iwanowic i Niemieckiej Wsi oraz Okupniczankom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku oraz sponsorom: Benedykt Owczarek, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Sklep MAGDA w Szczytnikach,"Jurex" Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe Krzysztof Nowak, FHU KaRyS Ryszard Kasperczak, Transport osobowy Jacek Olszewski, Przewóz osób Ryszard Zimniak.

Anna Tylska