Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjnie czas ludowego święta, będącego podziękowaniem za zebrane plony, za trud pracy rolnika. Dożynki to najbardziej uroczyste, oficjalne święto z udziałem rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy i ich rodzin. I tak też było w niedzielę 18 sierpnia w Szczytnikach na Dożynkach Gminno- Parafialnych, w tym roku Parafii w Szczytnikach.
W ten piękny, słoneczny dzień uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Iwanowicach, w którym uczestniczyły także delegacje 29 sołectw przekazujących tradycyjne chleby dożynkowe gospodarzom uroczystości Wójtowi Gminy Szczytniki Markowi Albrechtowi, Proboszczowi Parafii w Szczytnikach ks. Andrzejowi Kmieciakowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Szczytniki Wiesławowi Wróblowi. Chleby zostały złożone na stołach przed sceną czekając na pokrojenie i przekazanie do wspólnego spożycia wszystkim uczestnikom tegorocznych dożynek podczas tradycyjnego obrzędu.
Zanim jednak rozpoczął się obrzęd, zgromadzeni uczestniczyli w dożynkowej Mszy św. celebrowanej przez Proboszcza ks. Andrzeja Kmieciaka. Wśród gości uroczystości znaleźli się Poseł RP Jan Dziedziczak, radny Sejmiku Wojewódzkiego Piotr Trybek, wice starosta kaliski Paweł Kaleta oraz radni powiatowi: Alicja Skrzybalska i Wincenty Nowak . W trakcie mszy delegacje parafii w Szczytnikach złożyły także na scenie wieniec dożynkowy, tradycyjne dary a Starosta i Starościna Dożynek, którymi w tym roku zostali wybrani Justyna Sowińska mieszkająca w Popowie i Dawid Melka mieszkaniec Kobylarki, przekazali jeden z głównych chlebów dożynkowych Proboszczowi. Drugi chleb został przekazany Wójtowi Gminy Markowi Albrechtowi podczas obrzędu dożynkowego, wraz ze staropolskim przesłaniem, by chleb ten dzielić sprawiedliwie i by tego chleba nigdy w gminie nie zabrakło.
- Dożynki to jedna z najpiękniejszych uroczystości w polskim kalendarzu wyrażająca szczególne podziękowanie Bogu za plony oraz wdzięczność ludziom pracy na roli za ponoszony trud i miłość do Ojczystej Ziemi, która wymaga wielu wyrzeczeń i często borykania się z tak poważnymi problemami jak: niska opłacalność ekonomiczna, zagrożenie bankructwem, krzywdząca krytyka, przypadki ignorowania polskiej wsi jako rękojmi wolności gospodarczej i bezpieczeństwa żywnościowego oraz jako rękojmi tradycji narodowych i patriotyzmu. Pamiętajmy więc zawsze o tym, że powinnością państwa i wszystkich Polaków jest ochrona polskiego rolnictwa i promowanie rodzimych produktów, aby nigdy nie zabrakło nam przysłowiowego chleba – mówił Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht.
Wójt Gminy Szczytniki podziękował także bardzo mocno wszystkim tegorocznym sponsorom, którzy wsparli organizację Dożynek i bez których to pomocy uroczystości takiej nie udałoby się zorganizować.
Obrzęd dożynkowy tradycyjnie już od wielu lat muzycznie prowadziła Kapela „Złote Kłosy” doskonale dopasowując utwory, a przede wszystkim ich treść, słowa piosenek, do charakteru uroczystości. Kapela „Złote Kłosy” tego dnia pojawiła się także w drugiej odsłonie, w repertuarze znanych utworów cygańskich i romskich, prezentując także piękne stroje.
W części muzyczno-biesiadnej swoją twórczość muzyczną zaprezentowały także Orkiestra Dęta OSP w Iwanowicach pod dyrekcją Adriana Militowskiego wraz z pokazem dwóch zespołów marżonetek, pokazując także, że cały czas Orkiestra wzbogaca swój repertur o klasyczne przeboje polskiej i zagranicznej piosenki, pozytywnie zaskakując publiczność.
Do wspólnej zabawy i pierwszych tańców przed sceną zachęcała także muzycznie Kapela Biesiadna „Dysonans”, przy której, jak zawsze, można doskonale włączyć się do zabawy, potańczyć i pośpiewać.
A skoro była to część muzyczno- biesiadna to nie mogło na Dożynkach w Szczytnikach zabraknąć dożynkowych stołów biesiadnych z tradycyjnym jedzeniem. A stoły te w tym roku przygotowały koła KGW: Sobiesęki Drugie, Szczytniki – Popów, Lipkościanki Lipka-Kościany, Tymieniec, Mroczki Wielkie, Marcjanów, Kuczewola, Pośrednik oraz Okupniczanki Sobiesęki Trzecie.
Wieczór dożynkowy na scenie wypełniła klasyka polskiej piosenki i niezapomniane przeboje jednej z legend historii polskiej sceny zespół Skaldowie. Założycielowi zespołu i kompozytorowi wszystkich tych utworów Andrzejowi Zielińskiemu muzycznie towarzyszyli przedstawiciele młodszego pokolenia rodziny Zielińskich, synowie i córka zarówno Jacka Zielińskiego jak i Andrzeja, dając wspaniały prawie dwugodzinny koncert-wspomnienie historii zespołu. Występ zespołu Skaldowie zgromadził ogromną ilość publiczności zarówno blisko sceny, jak i na miejscach siedzących pod namiotami.
Przedstawiciele naszej gminy uczestniczyli w Dożynkowym Objaździe Powiatu Kaliskiego, a następnie wyruszyli w objazd po gminie. Po raz pierwszy został zorganizowany Gminny Dożynkowy Rajd Rowerowy. To nowa inicjatywa mieszkańców gminy na czele z radnym gminy – Lechem Plutą. W rajdzie uczestniczyło ok. 20 osób w tym najmłodsi uczestnicy mieli 11 i 12 lat. Rajd liczył 33 kilometry.
Jak co roku organizatorzy Dożynek pragną przekazać osobne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania uroczystości dożynkowych - pracownikom Urzędu Gminy, strażakom z OSP w Szczytnikach, Kuczewoli i Marcjanowie, kołu KGW „Stawiczanki” ze Stawu za przygotowanie poczęstunku dla gości, sołectwom, kołom KGW, Orkiestrze OSP z Iwanowic oraz kapelom „Złote Kłosy” i „Dysonans” jak również wszystkim tegorocznym sponsorom. Dziękujemy bardzo za pomoc i wsparcie.
Mariusz Janiak
Listy okolicznościowe z okazji Dożynek przesłali:
- Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,
- Katarzyna Sójka – Poseł na Sejm RP,
- Barbara Oliwiecka - Poseł na Sejm RP,
- Monika Nowak – Burmistrz Gminy Koźminek,
- Sebastian Wardęcki – Burmistrz Gminy Opatówek.
Dziękujemy Sponsorom Dożynek:
Główni sponsorzy:
- Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej
- PPHU KONRAT Karol Drewniak Szczytniki
- Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO Spółka z o.o. Niedźwiady
Ponadto dziękujemy także pozostałym sponsorom dożynkowym za wsparcie, a są to:
- Państwo Zofia i Krzysztof Graczykowscy PHU MAJA z Józefowa
- GS Samopomoc Chłopska w Szczytnikach z/s w Radliczycach
- Pan Jan Tokarski EKO - KAN – GAZ
- ROL DRÓG Zakład Usługowo – Produkcyjny Roboty Drogowo – Budowlane Rajsko
- Państwo Anna i Piotr Prus Radliczyce
- Pan Wiesław Wawrzyniak Niedźwiady
- Pan Zbigniew Juszczak Romanów
- Pani Agnieszka Bartoszek Gospodarstwo Rolne Szczytniki
- Pan Janusz Nowak Gospodarstwo Rolne Szczytniki
- Pan Krzysztof Nowak Gospodarstwo Rolne Szczytniki
- Pan Mirosław Gimla Centrum Ogrodnicze LIDIA Opatówek
- Państwo Dorota i Krzysztof Leszka Gosp. Rolno- Ogrodnicze Szczytniki
- Państwo Justyna i Michał Sowińscy Gosp. Rolno Hodowlane Popów
- Pan Marek Chojnacki Skład Opału Marcjanów
- Pan Henryk Mocny Zakład Budowy Dróg Błaszki
- Pan Remigiusz Kaźmierczak RECO KAŹMIERCZAK Opatówek
- Pani Krystyna Filipowska Handel Artykułami do Produkcji Rolnej Brzeziny
- Pan Arkadiusz Łańduch i Pan Andrzej Malewski ELMONT S.C. Michałów II
- Maximus Broker Sp. z o.o. Toruń
- Pani Agnieszka Skórczak DOMINO Chojno
- Pan Grzegorz Leszczyński Usługi Stolarskie HEBEL Chojno
- Państwo Honorata i Piotr Waliś Biuro Rachunkowe Chełmce
- DROMAX Usługi Drogowo-Budowlane Wojciech Krymarys Chełmce
- Pan Arkadiusz Jakubek PIANOWERA Krowica Zawodnia
- Pan Krzysztof Militowski Agencja Ubezpieczeniowa Szczytniki
- Państwo Barbara i Roman Kopeć Gospodarstwo Rolno - Ogrodnicze Trzęsów
- Pan Andrzej Kupaj i Pan Jan Ziółkowski PHU Weterynaria w Szczytnikach
- Państwo Daria i Dariusz Albrecht Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Popów
- FHU NIK - MATTRANS Małgorzata i Adrian Leszka Chojno
- Pan Andrzej Kliber Sklep Wielobranżowy Radliczyce
- Pan Janusz Jakubek Piekarnia SEZAM Radliczyce
- Piekarnia Borek Państwa Kaźmierczaków
- Piekarnia Iwanowice
- Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Państwa Jasińskich z Aleksandrii
- Pan Józef Biernat Krowica Zawodnia
- Pan Wiktor Piętka Rajsko
- Pan Sławomir Leszka Szczytniki
- Pan Jan Trawczyński Łódź
- Sponsor, który nie podał imienia i nazwiska.
Aktualności
-
październik 2024
- II Memoriał na rowerach MTB im. Bronka Krakusa
- Zaginął pies!
- Rewitalizacja zabytkowej kapliczki z figurą Św. Wawrzyńca w Iwanowicach
- Podziękowanie za pomoc dla Powodzian
- Podziękowanie za pomoc w zebraniu, przygotowaniu i przewiezieniu darów dla Powodzian do Kłodzka w dniu 19 września 2024 r.
- Zaproszenie na gminne obchody wdzięczności za nauczanie Jana Pawła II połączone z 10. rocznicą nadania imienia Jana Pawła II szkole w Marchwaczu
-
wrzesień 2024
- Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - Powiat Kaliski
- Komunikat PPIS w Kaliszu nr 31 z dnia 27.09.2024r. w sprawie jakości wody na wod. Szczytniki
- Komunikat Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Pomoc w sprzątaniu po powodzi
- Komunikat ws wody 23.09.2024r.
- Komunikat w sprawie wody
- LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski” – cele, zasady, procedury dofinansowani i założenia LSR
- Ogłoszenie o kolejnej zbiórce dla Powodzian
- Podziękowanie za pomoc dla Powodzian
- Stowarzyszenie „Długosz Królewski” ogłasza nabór nr FEWP.09.06-IZ.00-001/24 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027
- Prośba o wsparcie powodzian z terenu Gminy Wiejskiej Kłodzko
- Ogłoszenie o zbiórce dla Powodzian
- Badanie mobilności transportowej ludności BMTL
- Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie