Już po raz kolejny w okresie od 28 września 2022 r. do 30 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III szkół podstawowych gminy Szczytniki mieli możliwość skorzystania z wyjazdów na basen do kaliskiego AQUAPARKU, uczestnicząc w projekcie powszechnej nauki pływania ‘Umiem pływać” 2022, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tym razem programem nauki pływania objęte zostało tylko 45 uczniów z dwóch szkół: Szkoły Podstawowej w Iwanowicach i Szkoły Podstawowej w Szczytnikach, ze względu na ograniczoną ilość uczniów ze strony partnera wiodącego.

Uczniom zapewniony został transport na trasie szkoła - pływalnia - szkoła, wstęp na basen, ubezpieczenie, opieka i opłata instruktorów nauki pływania, wynajem pływalni oraz inne czynności związane z realizacją projektu.

Każdy z uczniów skorzystał z 20 godzin zajęć na pływalni (10 wyjazdów) do zakończenia projektu. Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu jako partner wiodący po raz kolejny w wyniku złożenia oferty, wygrało  konkurs i pozyskało ze strony Ministerstwa dofinansowanie na realizację programu.

W związku z tym, że realizacja zajęć generowała konieczność pokrycia kosztów transportu dla uczestników wkład Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniósł 230 zł, natomiast strona samorządowa pokryła koszt 260 zł  na jednego ucznia. Ogólny koszt nauki to kwota - 490 zł. Wkład samorządu – 11 700 zł.

Wyjazdy na basen odbywały się 1 raz w tygodniu w środę. Nauka pływania trwała 2 godziny zegarowe.

Dowóz zapewniła  firma – Transport osobowy P. Juliana Jaszka z Koźminka. Na każdą 15-o osobową grupę dyrektor zespołu szkół, zobowiązany był do wyznaczenia opiekuna, który w ramach projektu pełnił rolę wolontariatu. Bardzo dziękuję nauczycielom za profesjonalną opiekę nad powierzonymi uczniami.

Udział w projekcie dał uczniom  nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzenia wolnego czasu i dobrej zabawy. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów, angażowały do wspólnych działań rodziców. Zajęcia dały uczniom możliwość rozwoju i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęciły do aktywnego stylu życia. Zajęcia przeprowadzone zostały profesjonalnie, profesjonalne było również podejście instruktorów do dzieci, co sprzyjało nawiązaniu właściwych relacji ułatwiających naukę pływania. Dyscyplina zajęć na wysokim poziomie. Gmina zadeklarowała swój udział w programie w roku 2023.

Koordynatorem projektu była p. Grażyna Kuchnicka – pracownik UG.

313001179 5644688402288757 5411896690561620936 n